Томатіс та дислексія

Діти з дислексією сьогодні не рідкість. І хоча їх вважають ледарями, неслухняними, примхливими, ледачими і впертими, дислексія ніяк не залежить від розумових здібностей. Дислексія – це справжній дар, незвичайна і незвична форма розуму, вроджений талант оцінки і світосприйняття. «Дислексикам», як нікому іншому притаманне неймовірне почуття образних співвідношень, вони частіше за все дуже обдаровані. «Дислексики» часто помиляються під час читання: ковтають звуки, додають зайві, спотворюють загальне звучання слів. Навчання таких дітей разюче відрізняється від звичайних форм.

Проблеми дислексії цікавлять і логопедів, і дефектологів, і психологів.

Аналіз звуків

Традиційні заняття з виправлення дислексії включають в себе роботу над усіма відхиленнями усного мовлення і немовних процесів. Читання безпосередньо пов’язано з аналізом і осмисленням звуків – найскладнішою сукупністю частот з постійно змінною інтенсивністю. Проаналізувати звуки швидко і точно неймовірно складно. Навіть у новітніх моделей комп’ютерів часто виникають проблеми з абсолютним аналізом звуку. Людина ж аналізує звук за допомогою равлика, що розташований у внутрішньому вусі. Якщо равлик робить аналіз звуку з помилками, страждає здатність правильно і чітко розуміти і оцінювати певні звуки на слух і вживати їх у своїй мові, під час читання і письма. Це може призвести до причину виникнення дислексії.

З’являються труднощі з різницею фонетично близьких звуків: «Б» і «П», «К» і «Г» або «Ж» і «Ш», що мають практично однакові частоти, з відмінністю в висоті гармонік. Тому завдання з мови (переказ, диктант, читання) ці діти роблять досить неохоче. Їм просто не даються такі види робіт. Швидкість читання у «діслексиків» низька, вони міняють букви місцями, буває ковтають початкові склади в словах.

Вирішуючи цю проблему, відбувається тренування вух використовуючи музику. Система електронного зміни і фільтрації музики сильно підвищує здатність розрізняти гармоніки різної висоти звучання. Не потрібно буде вгадувати, що сказали «БІК» або «ПІК». Чуючи звуки чітко, вони зможуть набагато поліпшити власну вимову.

Вухо / Візуальна координація

Читання вимагає спільної злагодженої діяльності очей і вух. Варто очам лише побачити букву, як вуха відразу ж ідентифікують відповідний зображенню звук, навіть в тому випадку, якщо читання відбувається про себе. Після цього, вестибулярний апарат проводить очі від букви до букви, а равлик перетворює кожну окрему букву в звук. В ідеалі ці дві операції повинні здійснюватися синхронно. А коли значно збільшується розрив у часі між однією і іншою операцією, починають виникати проблеми. Так як вестибулярний апарат і равлик не працюють одночасно, то очі і вуха теж працюють аналогічно.

Проблема ускладнюється ще й тим, що кожному окремому звуку властивий різний час звучання. Вуху необхідно постійно налаштовуватися на дуже швидкі зміни, що відбуваються. Без цього очі і вуха не зможуть працювати в унісон. Як наслідок потрібний звук не збігається з правильною буквою. А за відсутністю звучання, буква стає німою. Її значення втрачає можливість проявитися.

Низькочастотна музика, оброблена системами різних електронних перемикань, позитивно впливає на зміцнення вестибулярного апарату. Результат не змушує себе чекати, його видно практично відразу. Постава і моторика рухів значно поліпшуються. З’явиться бажання читати, яке буде рости з кожним днем, помітно покращуючи вимову.

Щасливе вухо

Досить незвично і дивно, але людина має домінантне вухо. Одні – «правші», а інші «лівші». Праве домінантне вухо безперечно має явні переваги. Правші набагато швидше аналізують отриману інформацію і набагато легше навчаються, ніж лівші. І це логічно. Праве вухо напряму пов’язано з лівою півкулею, де здійснюється переробка мови. Це абсолютно прямий і найшвидший взаємозв’язок. Слухаючи звуки лівим вухом, інформація спочатку потрапляє в праву півкулю, де відсутній мовний центр, і значить, її потрібно перенаправляти в ліву півкулю. Пройшовши такий довгий шлях інформація доходить із запізненням. Лівшам весь час доводиться наздоганяти інформацію. Мало того, що інформація запізнюється, вона ще й приходить не повна. Окремі високочастотні елементи безслідно губляться. Варто не забувати, що це надзвичайно важливі частотні складові для того, щоб помічати різницю між схожими звуками. (Як, наприклад, «Д» і «Т»).

Метод Томатіс

Метод Томатіс допомагає «дислексикам» не тільки досягти і зміцнити праву аудіо-Латеральність, але й гармонійно розвиватися як особистості. Він стимулює головний мозок. На заняттях поступово відбувається зміна подачі звуків з лівого на праве вухо. Крім того в програму занять входять аудіо-вокальні вправи з використанням мікрофона і «Електронного вуха». Голос, проходячи через фільтр, потрапить виключно в праве вухо. Таким чином, з’явиться можливість контролю голосу і мови під час читання і розмови. Цей процес дуже важливо контролювати, через надзвичайно слабкі у «дислексиків» навички самоконтролю. Згодом, домінанта перейде на праве вухо, що поліпшить навички читання, навчання й мови.Залишити відповідь