icon

Адреси клінік

м. Київ, пр-т Василя Порика 13-Б (На карті )

м. Сколе, вул. Стрийська, 19 (незабаром відкриття) (На карті)

м. Київ, вул. Композитора Мейтуса, 5 (На карті)

м. Біла Церква, вул. Гагаріна 37А (На карті)

phone

+38 (044) 364-20-04 +38 (093) 170-16-59

Пн.-Нд. 08:30 - 20:00

Орторексія

Якщо дотримання принципів правильного харчування стає нав'язливим прагненням, це може бути ознакою розладу харчової поведінки під назвою орторексія. Які причини, симптоми та наслідки цього захворювання, як його уникнути та не нашкодити своєму здоров'ю?

Орторексія — що це та як її уникнути?

Ви чи хтось із близьких одержимий принципами правильного харчування? Вибір продуктів став дуже обмеженим і увага звертається лише на їхню корисність, а не на смак? Поява порушень харчової поведінки завжди потребує звернення до фахівців. Для отримання кваліфікованої допомоги при орторексії можна звернутися до Клініки ЦСМ, у якій для лікування розладів харчової поведінки застосовуються передові методи лікування й авторські методики, що добре зарекомендували себе.

Орторексія — це один із розладів харчової поведінки, який проявляється в нав’язливому прагненні дотримання принципів здорового харчування. При цьому РХП виникає значне обмеження у виборі продуктів, і людина орієнтується не на смакові переваги та якості, а лише на їхню корисність. Надмірні обмеження у виборі призводять до порушень фізичного та психічного здоров’я, обмежують людину в соціальному спілкуванні.

Етіологія орторексії

Нервова орторексія розвивається на тлі заниженої самооцінки та недостатньої впевненості в собі. Вона може виявлятися як самостійно, так і в складі масштабного прагнення до здорового способу життя, яке проявляється дотриманням режиму дня, заняттями фізкультурою, гартуванням та ментальними техніками.

Фахівці виділяють такі причини орторексії:

Патогенез орторексії

Орторексія має схожий механізм розвитку з анорексією, неврозом нав’язливих станів та іпохондрією. Основною причиною РХП стає підвищена нервова напруженість та тривожність, посилений самоконтроль, занижена самооцінка, залежність від думки та схвалення оточуючих.

Вибір та приготування їжі за суворими правилами призводить до появи ритуалів, які заспокоюють та надають відчуття контролю над ситуацією. Також докладання зусиль, наявність сили волі, цілеспрямованості та дисциплінованості демонструють оточенню сильні якості та підвищують самооцінку.

Клінічні прояви орторексії

Зрозуміти, що таке орторексія, допоможе опис її проявів. Ознаки РХП з’являються поступово та згодом їхня кількість збільшується.

Основний симптом орторексії — це вибір лише корисної їжі та відсутність орієнтації на свої смакові уподобання чи бажання. Людина ретельно оцінює склад продуктів, способи їхнього приготування та правила поєднання. Зазвичай пацієнти прибирають із меню або обмежують вживання молока, м’яса, солі, жирів, крохмалю, спиртних напоїв, рафінованого цукру, дріжджів, клейковини, ГМО та синтетичних барвників, консервантів та ароматизаторів. Орторексія призводить до формування характерної системи харчування, не завжди правильної, але, на думку хворого, яка покращує і зберігає здоров’я.

Одним із характерних симптомів орторексії є жорстка категоричність у класифікації продуктів на корисні/дозволені та шкідливі/заборонені. Психічне напруження з’являється внаслідок частого конфлікту між бажанням з’їсти смачне, але небезпечне, і дотриманням своїх правил і принципів.

Шкідливі продукти призводять до формування фобій, і хворі припиняють ходити в гості, кафе та ресторани. У разі недотримання правил і зривів, що виявляються у вживанні смачної страви, виникає відчуття провини та самозвинувачення. Роздратування й агресивність до себе призводять до появи своєрідних покарань у вигляді посилених тренувань, ще більшої суворості дієти або періодів голоду.

Обмеження та правила нерідко стосуються як вибору продукту, а і способів їхнього приготування. Пацієнти прискіпливо вибирають засоби та посуд для приготування, суворо дотримуються тривалості запікання або варіння, відмовляються від заморожування, смаження або будь-якої іншої термічної обробки. Процес купівлі, збереження та приготування їжі, планування щоденного раціону та сервірування столу стають ритуалами, які спричиняють заспокоєння. Під час спроб їди в умовах, у яких неможливо проконтролювати процес створення або склад страви, виникає тривога та паніка. Критичність до своєї харчової поведінки відсутня.

Люди з орторексічним розладом люблять говорити про приготування їжі. Вони намагаються пояснювати важливість дотримання принципів правильного харчування оточуючим, дають рекомендації, вважаючи себе експертами. Якщо людина не дотримується системного харчування, то хвора з орторексічним порушенням ставиться до неї зневажливо або засуджує. Розбіжності призводять до непорозуміння та суттєвого обмеження соціальної активності.

Особливості орторексії у дітей та підлітків

Основна причина орторексії у дітей віком до 11–12 років — це нав’язування батьками певного принципу харчування. Дитина не може самостійно вибирати продукти та стає заручником дорослих. Допомогти в таких випадках може лише робота з його батьками та їхнє лікування.

Характер причин та ознак орторексії у підлітків такий самий, як і в дорослих. Гормональні зміни та сплески посилюють бажання відповідати нав’язаним ідеалам краси, і багато дівчат починають маніакально дотримуватися правил здорового харчування для досягнення стрункості чи здоров’я шкіри. Уявлення про раціональність у виборі продуктів нерідко хибні, і надмірні обмеження спричиняють порушення у стані здоров’я. Принципи лікування орторексії у підлітків такі самі, як і дорослих.

Ускладнення орторексії

Тривале обмеження у виборі продуктів, неправильний підхід до складання раціону та відсутність лікування призводить до появи наслідків орторексії:

Діагностика орторексії

Для діагностики орторексії проводиться клінічна бесіда з психіатром або психологом. Фахівець уважно вивчає особливості харчової поведінки та ставить додаткові питання, оскільки пацієнти з цим РХП рідко ставляться до своєї системи харчування як до проблеми. Під час бесіди лікар з’ясовує особливості характеру, рівень невротизації та ризик розвитку депресії, іпохондрії та обсесивно-компульсивного розладу.

Для діагностики РХП проводиться тест на орторексію (ORTO, Бретмена), використовуються проєктні методики та опитувальники (Леонгарда-Шмішека, СБДО тощо). Результати тестування допомагають виявити РХП, оцінити його вираженість та скласти максимально ефективний план лікування.

Заключним етапом діагностики є виявлення наслідків порушень харчової поведінки. Для цього призначаються лабораторні аналізи, УЗД внутрішніх органів, кардіограма тощо. У разі необхідності проводяться консультації ендокринолога, кардіолога, невролога та інших профільних фахівців.

Лікування орторексії

Для усунення РХП необхідно усвідомлення самим хворим того, що схильність до ЗСЖ або правильного харчування стає маніакальною й заважає нормальному життю. Роботу з пацієнтом проводять психологи, психіатри та дієтологи.

До складу комплексної терапії орторексії вносять кілька методів:

У разі звернення до Клініки ЦСМ пацієнти отримують унікальну можливість пройти курс авторської методики провідного спеціаліста з лікування РХП Валерія Патонича. Раніше програма фісіотерапії проводилася в психологічних центрах Revocanda plus. Методика допомагає позбавлятися не тільки симптомів орторексічного розладу, а й повністю позбавляє захворювання.

Під час програми кожен хворий отримує персонального консультанта, якому можна зателефонувати чи написати в будь-який час доби та отримати необхідну підтримку. Проведений у центрах Revocanda курс фісіотерапії виявлявся ефективним і в 95 % випадків пацієнти повністю одужували.

Відновлення після орторексії

Для реабілітації пацієнтів проводиться курс лікування виявлених захворювань внутрішніх органів. Терапія призначається профільними фахівцями.

Важливе значення має робота з психологом для усунення проблем, пов’язаних із соціалізацією. Пацієнту допомагають відновити коло своїх інтересів, налагодити стосунки з близькими та підтримувати правильне ставлення до їжі.

Тривалість реабілітації залежить від наслідків РХП.

Профілактика орторексії

Для профілактики орторексії необхідно:

Який лікар лікує орторексію?

Вам необхідно знайти спеціаліста з лікування порушень харчової поведінки? Звертайтеся в Клініку ЦСМ, зателефонувавши за вказаним номером або заповнивши спеціальну форму для онлайн запису або замовлення зворотнього дзвінка. Оператори контакт-центру швидко зв’яжуться з вами, нададуть відповіді на всі питання про орторексію та запишуть на прийом до необхідного фахівця в зручний для вас час.

Джерела

Вiдгуки

Залишити відгук:

Ваша оцінка:

Ваша оцінка:

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Запишіться на прийом

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті