icon

Адреси клінік

м. Київ, пр-т Василя Порика 13-Б (На карті )

м. Київ, вул. Композитора Мейтуса, 5 (незабаром відкриття) (На карті)

м. Біла Церква, вул. Гагаріна 37А (відкриття в жовтні) (На карті)

phone

+38 (044) 364-20-04 +38 (093) 170-16-59

Пн.-Нд. 08:30 - 20:00

Розлади аутистичного спектру

Рання діагностика РАС, грамотне втручання та належна увага лікуванню розладів аутистичного спектра сприяють суттєвому покращенню стану у великої кількості дітей, мінімізації  непрацездатності та хорошої соціальної адаптації.

Розлади аутистичного спектру

Деякі дивні речі в розвитку та поведінці дитини змушують батьків підозрювати РАС. Розлади аутистичного спектру — це ціла група психічних патологій, які виражаються в порушенні комунікативних навичок, рухових і поведінкових стереотипів. Зазвичай РАС у дітей вперше проявляється до 5 років зі збереженням стану до дорослого віку. Здібності та потреби людей із розладами аутистичного спектру можуть змінюватися. Допомогти дитині в майбутньому самостійно жити та працювати можуть спеціальні заняття та процедури в Центрі Стимуляції Мозку. Фахівці клініки використовують ефективні міжнародні практики, орієнтовані на відновлення здоров’я дітей з особливостями розвитку.

Класифікація розладів аутистичного спектру

У класифікаторі МКБ-11 розлади аутистичного спектру введені як окрема одиниця. Систематизують патологію з огляду на походження, причини виникнення та клінічні прояви. Види розладів аутистичного спектру охоплюють кілька станів:

 • дитячий аутизм;
 • синдром Ретта;
 • дитячий дезінтегративний розлад;
 • атиповий аутизм;
 • синдром Аспергера;
 • розлад онтогенезу неуточнений;
 • гіперкінетичний розлад з олігофренією;
 • інші загальні онтогенетичні розлади.

У п’ятому виданні DSM залишився тільки один діагноз — РАС і три ступені тяжкості. Існує також поділ на низькофункціональний і високофункціональний аутизм (IQ 70 і вище).

За даними ВООЗ, зазначеними на сайті організації, у однієї дитини з 160 діагностують РАС.

Причини й умови виникнення РАС

Причини розладів аутистичного спектру поділяють на генетичні (64–91 %) і середовищні. Механізм спадковості повністю не вивчений. Більшість генів, пов’язаних із розладами аутистичного спектру, відповідають за роботу нервової системи й активність білків, що сприяють передачі генетичної інформації. До інших чинників, що підвищують ризик виникнення захворювання РАС у дітей, належать:

 • чоловіча стать;
 • хромосомні й обмінні захворювання;
 • недоношеність (несприятлива для формування ЦНС);
 • вік батьків (пізніше дітородіння або у неповнолітніх).

Також вважається можливим виникнення розладів аутистичного спектру на тлі інфекцій і отруєнь матері в період вагітності (зокрема прийом недозволених лікарських засобів). Вакцинація (щеплення від кору, паротиту, краснухи) на появу та розвиток РАС ніяк не впливає.

Симптоми розладу аутистичного спектру

Основні ознаки РАС — це проблеми з комунікацією. Людям з аутизмом та розладами аутистичного спектру складно почати або підтримати розмову, їм складно ділитися емоціями, зближуватися з іншими людьми. Діти не беруть участі в іграх, що вимагають взаємодії, уяви. Для них проблематичне розуміння міміки, інтонацій. Це заважає заводити друзів, а при дорослішанні — партнера та любовно-романтичні стосунки.

Типовий симптом РАС — це проблеми з комунікацією невербального характеру. При розладах аутистичного спектру важкого ступеня спостерігається відсутність жестів, не використовується міміка, мова тіла, інтонація, немає зорового контакту.

Багато дітей мають інтелектуальні та мовні порушення. Нерідкі тривожність і схильність до депресії, спроби самоушкодження. У важких випадках — поведінка, схожа на кататонію.

Дитячий аутизм (і його форму синдром Каннера) зазвичай діагностують до трьох років. Тоді симптоми РАС такі: регрес мови, стереотипії, проблеми з комунікацією.

При аутизмі атипової форми класична тріада може бути неповною або бути відсутньою. Водночас дитина відчуває серйозні складнощі або нездатна сприймати мову на слух.

При синдромі Ретта інтерес до спілкування частково проявляється. Проте помітне порушення мови аж до її втрати.

Дезінтегративний дитячий розлад схожий з дитячим аутизмом. Можуть фіксуватися:

 • відсутність контролю за актом дефекації та сечовипускання;
 • регресія соціального досвіду;
 • розлади мови;
 • втрата рухових навичок.

Характерні особливості хвороби Аспергера — незграбність рухів, ексцентрична поведінка, нездатність абстрактно мислити, розуміти іронію чи гумор.

Не гаючи часу необхідно звернутися до фахівця, якщо у дитини проявляються:

 • спалахи агресії;
 • порушення координації;
 • схильність до самотності;
 • труднощі зі спілкуванням, немає зорового контакту;
 • безцільне повторення дій;
 • недоречна жестикуляція або її відсутність;
 • перебільшена прихильність до деяких речей;
 • неадекватність реакції на подразники (світло, запахи, біль);
 • відсутність реакції на власне ім'я, звернену мову.

Ознаки РАС у дітей можуть поєднуватися з іншими поведінковими та когнітивними розладами. Тому основне завдання лікаря — ідентифікувати діагноз для забезпечення максимально можливого лікування.

Наслідки розладу аутистичного спектру

Без спеціальних занять і реабілітаційних заходів діти не зможуть навчатися, контактувати з людьми, самостійно жити, а в майбутньому — створити сім’ю, обрати професію. Діти та дорослі будуть потребувати опіки, сторонньої допомоги в самообслуговуванні. Неврологічні прояви можуть призвести до фізичних ушкоджень. За статистичними даними, до 40 % людей із синдромом аутистичного спектру зазнають травм різного ступеня тяжкості.

Рання діагностика розладів аутистичного спектру та грамотне втручання сприяють позитивному прогнозу у великої кількості дітей. РАС — пожиттєвий стан, і профілактики розладів аутистичного спектру у дорослих або дітей не існує. Однак можливе істотне поліпшення стану, мінімізація непрацездатності та хороша соціальна адаптація, якщо звертати належну увагу лікуванню розладів аутистичного спектру.

Діагностика розладу аутистичного спектру

Діагноз РАС у дітей ставиться психіатром за результатами клінічного обстеження. Для цього проводиться спостереження за реакцією та поведінкою дитини, враховується анамнез і інформація від батьків. Для уточнення застосовуються спеціальні методики, скринінгові тести:

 • М-ЧАТ (M-CHAT-R) — опитувальник для представників дитини;
 • ADI-R-тест — опитування самої дитини та батьків;
 • шкала оцінювання РАС CASD для комплексного аналізу;
 • LEITER-3 для визначення рівня невербального інтелекту та когнітивних можливостей;
 • профіль РЕР-3 оцінювання відповідності розвитку та віку;
 • тест ATEC для оцінювання прогресу лікування РАС.

Також проводиться діагностика ADOS для дітей від 1,5 років, що дає змогу оцінити особливості спілкування та навички взаємодії. У клініці ЦСМ доступні всі сертифіковані в Україні тести на розлад аутистичного спектру, включно з Conners-3, WISC-4 та іншими алгоритмами.

Крім цього, необхідні консультація психолога та невролога для оцінювання навичок, інтелекту та виявлення критеріїв для диференціювання захворювання аутистичного спектру з іншими розладами. Для уточнення діагнозу може знадобитися інструментальна діагностика: ЕЕГ, УЗД, МРТ.

Лікування розладів аутистичного спектру

Стандартного методу лікування розладів аутистичного спектру немає. У ЦСМ застосовуються індивідуальні програми для кожного пацієнта, які у разі такого підходу дають відчутні позитивні результати. Фахівці високої кваліфікації практикують комплексний підхід під час призначення таких корекційних засобів, як:

При яскраво виражених небезпечних поведінкових симптомах розладу аутистичного спектру (агресія, завдання собі травм) показана медикаментозна терапія. Під час корекції РАС можуть призначатися процедури БАК, ТКМП.

Діти отримують професійну допомогу дефектолога, психолога, логопеда, невролога та інших фахівців. Також лікар дає рекомендації батькам щодо виховання дітей з РАС. Корекційні заходи відбуваються у психологічно та фізично комфортних умовах і з гарантією повної конфіденційності.

Який лікар лікує розлади аутистичного спектру?

Діагностикою та лікуванням РАС займаються лікарі спеціальностей психотерапевт або психіатр. Великий досвід успішної роботи фахівців ЦСМ дає змогу гарантувати максимально можливий результат. Почніть позбуватися діагнозів, які погіршують якість життя, із дзвінка до Центру Стимуляції Мозку та запису на консультацію.

Залишити відгук:

Ваша оцінка:

Ваша оцінка:

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Запишіться на прийом

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті