icon

м. Київ, пр-т Василя Порика 13-Б (На карті)

phone

+38 (044) 364-20-04 +38 (093) 170-16-59

Пн.-Сб. 09:00 - 19:00 Нед. 09:00 - 18:00

Лікування алалії

Алалія - затримка мовного розвитку, за якого дитина або зовсім не розмовляє, або розмовляє дуже погано.

Лечение алалии у детей в Киеве

Лікування алалії у дітей в Києві

Алалія - затримка мовного розвитку, за якого дитина або зовсім не розмовляє, або розмовляє дуже погано. У цьому стані зберігається інтелект та слух, але якщо лікування алалії почалося пізно (у 4-5 років), можлива вторинна затримка психічного розвитку на тлі обмеженості знань про навколишній світ порівняно з однолітками.

Подібне порушення мови у хлопчиків зустрічається удвічі частіше, ніж у дівчат. Під алалією мається на увазі всебічне порушення розвитку мови - від неможливості правильно вимовляти звуки до невміння правильно будувати речення, якщо дитина частково розмовляє. Може мати різні ступені тяжкості: в складних випадках дитина не белькоче немовлям та не говорить коли дорослішає. В легких - можливі зачатки мови, аграматизм, сполучений зі складнощами в читанні та письмі.

Алалія у дітей: причини, симптоми та лікування

В основі алалії - недорозвиненість клітин мозку, локалізованих в корі великих півкуль та підкоркових структур. Порушення їхнього розвитку трапляється з кількох причин, які відбуваються в різні періоди життя дитини:

 1. у внутрішньоутробному періоді - різні патології, сильний токсикоз, соматичні захворювання, кровотечі, неправильне розміщення плоду, резус-конфлікт та ін.;
 2. під час пологів - передчасні або пізні пологи, патологічні (затяжні чи стрімкі) пологи, стимуляція, асфіксія плоду та ін.;
 3. в домовний період - пережиті дитячі інфекції, ГРЗ, пневмонія, деякі шлункові хвороби, травми голови.

Також не варто забувати, що часто алалія - один із симптомів відставання в психічному розвитку, неврологічних розладів, та вони ж і є її причиною.

Симптоматика та лікування алалії у дітей залежить від того, які саме зони мозку уражені. Цей момент також стає критерієм класифікації, залежно від якого вирізняють:

 • Моторну алалію - в цьому випадку уражені рухові ділянки. Дитина розуміє, коли до неї звертаються, але не може відповісти. Лікування моторної алалії у дітей спрямоване на поновлення активної мови, але інколи починається із затримкою. Адже розвиток мови - параметр індивідуальний, не всі батьки схильні бачити тривожний симптом в тому, що дитина не розмовляє, але все розуміє та нормально розвивається. А оточення обов'язково знайде «заспокійливу» історію про знайомого знайомих, який мовчав до 5 років, а потім почав розмовляти. Тому запізно звертаються до центрів лікування алалії.
 • Сенсорну алалію - коли уражені сенсорні зони, що відповідають за сприйняття та розпізнавання мови, дитина не розуміє, коли до неї звертаються. Тому сенсорна алалія, лікування якої рекомендується починати якомога раніше, супроводжується недорозвиненістю активної (моторної) мови при тому, що слух таких дітей не порушений. Такий випадок відносять до третього типу.
 • Сенсорно-моторна алалія - змішана алалія, що характеризується одночасно порушенням власної мови та звернення інших. В Центрі стимуляції мозку найчастіше присутнє саме лікування сенсорно-моторної алалії у дітей різного ступеню важкості.

Симптоми, що вказують на алалію

Якщо дитина не розмовляє з однолітнього віку, говорить мало чи не правильно, батьки спершу починають підозрювати щось складне та незворотне - сенсорну чи моторну алалію, лікування яких тривале, а прогноз не завжди втішний. Але затримка мовного розвитку може бути тимчасовою та мати функціональний характер, якщо з дитиною мало спілкувались, батьки теж мають проблеми з мовою або вона в ранньому віці потрапила в нове мовне середовище.

Симптомів алалії дуже багато - як мовних, так і неврологічних та психопатологічних. Вони специфічні, тому однозначні висновки можна робити лише після консультації з неврологом нашого центра. Але бити на сполох варто, якщо дитина:

 • постійно замінює звуки;
 • пропускає деякі звуки;
 • часто повторює незмінний набір слів та звуків;
 • коли висловлюється, частіше використовує предметні слова, пропускає дієслова;
 • замінює одні слова іншими, об'єднує склади;
 • плутає відмінки, часи, рід та число.

Діти-алаліки незграбні, уразливі та відлюдькуваті, у них порушена дрібна моторика, їм погано вдається зосереджуватися, є проблеми з побудовою умовиводів. Перераховані симптоми не варто використовувати як діагностичні вказівки, але за їхньої наявності не відкладайте звернення до нашого центру.

Лікування алалії у дітей в Києві: підхід нашого Центру

Першим етапом лікування сенсорної алалії стає консультація невролога та логопеда для оцінювання ступеню порушення мови, визначення дефіцитів та вторинних порушень. Корекція алалії потребує індивідуального комплексного підходу, тому фахівці центра визначають, які структури мозку потрібно розвивати. Виходячи з цього, а також враховуючи вікові та індивідуальні особливості маленького пацієнта, добираються методи лікування алалії.

Для лікування алалії у дітей в Києві в Центрі стимуляції мозку використовують більше десятка різних методик - заняття з профільними фахівцями (класична логопедія), медикаментозна терапія, апаратні і сучасні комп'ютерні методи. Системність захворювання обумовлює системність підходу до його корекції, тому в Центрі стимуляції мозку всі пацієнти з алалією проходять корекційні курси за особливою - найбільш ефективною та оптимальною програмою.

Пам'ятайте, що насправді всі діти з алалією можуть, але не вміють говорити - в Центрі стимуляції мозку за допомогою ефективних та безпечних методик вчать говорити дітей різного віку з будь-яким типом захворювання.

Відео

Фахівці

Карімова Муніра Хамідівна
Карімова Муніра Хамідівна

Логопед-дефектолог

Чернова Оксана Василівна
Чернова Оксана Василівна

Дитячий психіатр

Чухліб Ірина Михайлівна
Чухліб Ірина Михайлівна

Логопед-дефектолог, педагог-дефектолог

Ціни

 • Консультація лікаря невролога дитячого (первична)

  60 хвилин

 • Консультація лікаря невролога дитячого (заключна)

  30 хвилин

 • Консультація логопеда

  30 хвилин

 • Заняття з логопедом

  30 хвилин

 • Логопедичний комплекс (заняття + логопедичний масаж)

  50 хвилин

Залишити відгук:

Ваша оцінка:

Ваша оцінка:

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Запишіться на прийом

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті